O stolařství

Pradědeček Karel byl známý svým absolutním stolařským uměním. O jeho výrobky byl tak velký zájem, že se rozhodl postavit si vlastní dílnu. Na stavbě se podílela celá rodina včetně prababičky Marie, která na stavbu vyráběla cihly vlastníma rukama.

Jsme rodinná firma a jak to u takových firem bývá i Stolařství Smetana má svou tradici. Nynější podoba Stolařství Smetana navazuje na tradici starou více než 70 let. Za to čím jsme dnes vděčíme našim prarodičům Karlu a Marii Smetanovi, kteří se ani přes nepřízeň osudu nevzdali a nenechali si vzít svůj sen.

V roce 1948 zaměstnávali Smetanovi již 25 lidí a jejich dílna vyráběla vše od dětských hraček až po nábytek do velkých obchodních domů v Brně a Bratislavě. Ovšem historie nebyla k prarodičům příliš laskavá. Díky znárodnění přišli jak o svou dílnu tak i obživu.

"V každém projektu necháme kus duše"

V roce 1951 převzal dílnu Dřevoděl Uherský Brod, který Karlovi nabídl dělat v dílně vedoucího. Tuto funkci zastával až do svého důchodu v roce 1971. Ani důchodový věk pradědečka neodradil. Zřídil si malou dílničku, kde společně s prababičkou pokračovali ve výrobě nábytku. Až teprve v roce 1991 na své 80. narozeniny získal pradědeček díky restituci svou dílnu zpět. Dílna byla po letech zdevastovaná, ale ani tehdy se Smetanovi nevzdali. Se svými dětmi dílnu opravili a začali společně vyrábět nábytek.

Dnes v jejich šlépějích kráčí pravnuk Radim s rodinou. Jak se doba mění, mění se i nábytek, který vyrábíme. O to více ctíme tradice našeho řemesla a děláme jej s láskou.

"Nový interiér tvoří nový prostor. A my jej utváříme tím lepším směrem jen proto, abychom se mohli cítit lépe."

Naše další projekty

NAHORU